Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
"Rozwój poradnictwa i rzecznictwa obywatelskiego na obszarach gminnych województwa świętokrzyskiego w ramach współpracy z Biurem Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich"

realizowany w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Priorytet 1: Aktywni, świadomi obywatele, aktywne wspólnoty lokalne, Obszar wsparcia 3: Rozwój poradnictwa i rzecznictwa obywatelskiego.

Projekt dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Opublikowano: 28.12.2013

Dzień dobry,   Do tej pory przed skierowaniem sprawy do sądu wysyłaliśmy wezwania na adres zamieszkania przedsiębiorcy i na adres prowadzenia działalności. Aktualnie wypis z działalności z CEIDG nie zawiera adresu zamieszkania. Czy wystarczy skierować przedsądowe wezwanie do zapłaty na adres korespondencyjny i prowadzenia działalności?

Wezwanie do zapłaty jest dla sądu informacją, że powód – wierzyciel – podjął próbę polubownego zakończenia sporu. Aby uznać wezwanie do zapłaty za skutecznie skierowane do dłużnika, konieczne jest wysłanie go w taki sposób, aby dłużnik miał możliwość zapoznania się z jego treścią. Nie jest przy tym istotne, na jaki adres zostanie skierowane wezwanie, a istotne jest, czy pod tym adresem rzeczywiście dłużnik miał możliwość odebrania wezwania. Skuteczne są nawet wezwania doręczone osobiście do rąk dłużnika. Zatem jeżeli pod adresem korespondencyjnym bądź adresem prowadzenia działalności dłużnik takie wezwanie odebrał, jest ono skutecznie skierowane do dłużnika. Warto więc wysyłać wezwania za potwierdzeniem odbioru, aby w razie potrzeby dysponować dowodem skutecznego doręczenia wezwania.