Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
"Rozwój poradnictwa i rzecznictwa obywatelskiego na obszarach gminnych województwa świętokrzyskiego w ramach współpracy z Biurem Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich"

realizowany w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Priorytet 1: Aktywni, świadomi obywatele, aktywne wspólnoty lokalne, Obszar wsparcia 3: Rozwój poradnictwa i rzecznictwa obywatelskiego.

Projekt dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Opublikowano: 30.12.2013

Dzień dobry, czy obowiązek wprowadzenia regulaminu pracy dotyczy pracodawców zatrudniających 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, czy 20 pracowników w przeliczeniu na osoby? A jak jest w przypadku regulaminu wynagradzania?

Liczba pracowników warunkująca powstanie obowiązków pracodawcy w zakresie wydania regulaminu pracy, regulaminu wynagradzania została określona na poziomie 20 zatrudnionych u danego pracodawcy (art. 772 i art. 104 k.p.).
Przy ustalaniu liczby zatrudnionych na potrzeby wydania regulaminu pracy lub regulaminu wynagradzania nalezy wziąć pod uwagę wszystkich zatrudnionych u danego pracodawcy niezależnie od podstawy prawnej nawiązania stosunku pracy i bez względu na wymiar czasu pracy, w którym zatrudnieni są pracownicy. W związku z powyższym zatrudniając 20-tego pracownika pracodawca musi ustalić organizację i porządek pracy w zakładzie w formie regulaminu pracy i w regulaminie wynagradzania.

Natomiast w przypadku tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych obowiązek pracodawcy powstaje, gdy zatrudnia on według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.